Opstina Berovo

Топло добредојде! Градоначалник на општина Берово Звонко Пекевски...

 

 

images/stories/giffoni.jpg

Претстојниот викенд во Берово ќе се одржи фестивалот ЏИФОНИ ПАТУВА

 

Фестивалот Џифони Патува како продолжен сегмент на фестивалот за млади Џифони Македонија кој ќе се одржи на 21 и 22 април (сабота и недела) во Бизнис инкубаторот во Берово од 10-16 часот има за цел во помалите градови да ја развива визуелната култура на млада публика која ќе се запознае со вредностите на адио визуелните уметности како и сите нови медиуми преку кои таа се создава и пренесува до публиката.

Повеќе...
 
images/stories/evn.jpg

Утре ќе има прекини во снабдувањето со електрична енергија во делови од Берово

Врз основа на добиеното известување од ЕВН Македонија, Регионалниот центар за управување со кризи Берово ги известува граѓаните на општината  Берово дека поради зафати во дистрибутивната мрежа, на ден 19.04.2018 година во времето од 10,05 до 14,00  часот без ел.енергија ќе останат дел од ул.Маршал Тито, ул.Брдославица и Бензинска станица Макпетрол, град Берово.

Повеќе...
 
images/stories/2017/trka/dsc_0017.jpg

Градската трка по повод денот на пролетта ќе се одржи во петок

Ве известуваме дека градската трка по повод денот на пролетта која беше одложена поради неповолните времнски услови ќе се одржи во петок (20.04.2018 год.) и истата е наменета за граѓаните и за учениците од основните и од среднотo училиштe во нашата општина.

Повеќе...
 
images/stories/30118734_10204747346241672_1230207131_n.jpg

Организирана првата регионална свечена академија по повод Светскиот ден на Ромите

По повод Светскиот ден на Ромите 8-ми април, во организација на Конзорциумот од ромски невладини организации од источна Македонија во Виница се одржа првата регионална свечена академија одбележувајќи го овој значаен ден за Ромите.

Повеќе...
 
images/stories/2018/veligden18/dsc_0004.jpg

Велигденската прослава го наполни плоштадот во Берово

Централната прослава на еден од најголемите христијански празници Велигден, и оваа година го наполни плоштадот „Димитар Беровски“ во Берово.

Како и секоја година на манифестацијата организирана од Општина Берово и домот на култура “Димитар Беровски“ од Берово најголемо внимание привлече традиционалниот избор на најцврсто Велигденско јајце во кој од пријавените 100 јајца на крајот победник беше Мартин Топаловски кој во финалниот меч го победи Ангел Биковски.

Повеќе...
 
images/stories/2018/aprilijada18/dsc_0233.jpg

Одржан традиционалниот маскенбал на дечињата од детската градинка

Дечињата од ОЈУДГ„23-Август“ од Берово, Русиново, Смојмирово, Митрашинци, и Будинарци денеска дефилираа низ Берово со што традиционално го одржаа првоаприлскиот маскенбал кој беше одложен заради неповолните временски услови.

Повеќе...
 
images/stories/2018/veligden18/dsc_0037.jpg

Велигденска честитка од градоначалникот Пекевски

Почитувани сограѓани,

Дозволете ми да Ве поздравам и да Ви посакам добра мисла, мир и спокој за сите верници.

Празнувањето на Велигден е традиција, тоа е дел од нашето духовно и национално богатство.

На најсветлиот и најголемиот Христијански празник да Ви посакам мигови на радост, спокој и љубов во секој дом. На денот која ја славиме победата на животот над смртта, да се потсетиме дека само со верба во себе и почит кон другите ќе успееме да се избориме со предизвиците кои ги носи животот.

Велигден ни дава радост и нова надеж, не поттикнува да ги надминеме поделбите, да создаваме добри дела и да се почитуваме. Само сложни и обединети во овие празнички денови можеме да се избориме за подобра иднина и успех за сите нас.

Нека е за многу години големиот христијански празник.

Христос Воскресна!

Навистина Воскресна.

Повеќе...
 
images/stories/2017/veligden17/dsc_0208.jpg

Во недела на плоштадот во Берово ќе се одржи Велигденска прослава

Општина Берово во соработка со Домот на култура “Димитар Беровски“ традиционално и оваа година по повод еден од најголемите Христијански празници “Велигден“ организира голема Велигденска прослава на плоштадот „Димитар Беровски“ во Берово.

Повеќе...
 

Органи во состав на ЕЛС Општина Берово

 

 

 

 

Анализа на состојбите во социјалната заштита и социјалното вклучување на локално нивоПолитичко акциона и правна рамка за човекови права Како локалниот развој да има влијание на ситеУПАТСТВО ЗА ДОБИВАЊЕ НА ОДОБРЕНИЕ ЗА ГРАДЕЊЕ ЗА ОБЈЕКТИ КОИ ВО  РАМКИ НА ИПАРД ПРОГРАМАТА СЕ ГРАДАТ НА ГРАДЕЖНО  ЗЕМЈИШТЕ ЗА КОЕ Е ДОНЕСЕНА УРБАНИСТИЧКО-ПЛАНСКА ДОКУМЕНТАЦИЈА

Стратегии